ده مورد از بزرگ ترین مساجد جهان که شما را شگفت زده می‌کنند.

22 شهریور 1400
0 دیدگاه
بزرگ ترین مساجد جهان 78968796874967896874968796898989

با افزایش تعداد مسلمانان در جهان، مساجد نیز گسترش یافتند. این سازه های اسلامی که از طراحی و معماری خاصی برخوردار بودند، در مدت زمانی اندک توانسته اند توجه بسیاری از جهانیان را به خود جلب کرده و مقصد بسیاری از گردشگران شوند.   این سازه ها مانند دیگر ساختمان ها دارای اندازه های مختلفی بودند. در این میان مساجد بزرگ تر علاقه مندان بیشتری را به خود اختصاص داد. در این مقاله به معرفی ده مورد از بزرگ ترین مساجد جهان خواهیم پرداخت.

مسجد حسن دوم

مسجد حسن دوم که در کازابلانکا مراکش واقع شده است، وسیع ترین مسجد در آفریقا است که دارای دومین مناره بلند جهان می باشد. این مسجد با شکوه بر فراز اقیانوس اطلس قرار دارد و بخشی از آن در خشکی و بقیه بر فراز اقیانوس واقع شده  است.
این ساختمان که دارای 105000 نفر ظرفیت است، در سال 1993 تکمیل شده است. این ساختمان به افتخار پادشاه درگذشته، پادشاه محمد پنجم ساخته شده است و هزینه ساخت آن حدود 585 میلیون یورو تخمین زده می شود!

بزرگ ترین مساجد جهان 78968796874967896874968796898989

مسجد بزرگ الجزایر

جاما الجزائر، معروف به مسجد بزرگ الجزایر بلندترین مناره آفریقا است که در الجزایر واقع شده است. این مسجد که به تازگی تکمیل شده است، دارای یک عرشه مشاهده در بالای مناره می باشد. این سازه بلند سی و هفت طبقه، مجموعه ای وسیع شامل یک مدرسه قرآنی، کتابخانه، رستوران، آمفی تئاتر و یک مرکز تحقیقاتی که به تاریخ الجزایر اختصاص داده شده را در خود جای داده است.
طراحی و ساخت این سازه بسیار خاص و شگفت انگیز است. منحصر به فرد بودن این مسجد یکی از دلایل بازدید وسیع گردشگران از این مسجد می باشد.

مسجد جمکران

مسجد جمکران واقع در شش کیلومتری قم، یکی از مشهور ترین و بزرگ ترین مساجد جهان است که در کشور خودمان واقع شده است. در داخل این سازه یک فضای راحت و جداگانه برای مردان و زنان در منطقه وجود دارد. محوطه مسجد با حیاط وسیع، برای بسیاری از مراسم مذهبی از جمله عاشورا و میلاد امام مهدی (عج) مناسب شده است. هر ساله ما شاهد برپایی بسیاری از مراسم مذهبی در این مسجد زیبا می باشیم.

بزرگ ترین مساجد جهان  7496849684596847968749686986

تاج المساجد

تاج المساجد در بوپال همچنین یکی از بزرگ ترین مساجد آسیا واقع در هند می باشد. این مسجد دارای نمای صورتی با مناره های بلند 18 طبقه است. تاج المساجد با ظرفیت بیش از 175000 نفر، همان گونه که از نامش پیداست مانند الماسی است در میان مساجد.
این مسجد که دارای سه گنبد و دو مناره است، همه روزه باز است. اما در روزهای جمعه ورود غیر مسلمانان به این مکان مقدس ممنوع می باشد. از آنجا که بوپال به خوبی به دهلی و بمبئی متصل است، دسترسی به این مسجد نمادین بسیار آسان است.

مسجد استقلال

مسجد استقلال یکی دیگر از بزرگ ترین مساجد جهان می باشد که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. این مسجد ملی اندونزی به مناسبت استقلال اندونزی، «استقلال» نامگذاری شده است.
مکان مقدس نام برده که بین میدان Merdeka و کلیسای جامع جاکارتا واقع شده است اولین بار در سال 1978 توسط اولین رئیس جمهور اندونزی، سوکارنو برای عموم مردم افتتاح شده است.  غیر مسلمانان می توانند از تمام مناطق مسجد به جز اتاق اصلی با فرش قرمز (مخصوص نمازگزاران) دیدن کنند.
با نگاهی دقیق به ساخت این سازه خواهید فهمید که ساختمان نام برده از یک طراحی خاص که حاصل تلاش معمارانی کوشا و با تجربه بوده، بهره برده است.

بزرگ ترین مساجد جهان  9685648564856845686867489687964

 

بارا مام بارا

بارا مام بارا که در لکنهو هند واقع شده است یکی دیگر از بزرگ ترین مساجد جهان می باشد که توجه بسیاری از مسلمانان هندی را به خود جلب نموده است. بارا مام بارا که توسط نواب در برنامه کاهش قحطی ساخته شده است، یک ساختمان زیبا است که عناصر جالبی را در خود جای داده است.
بارا مام بارا با سقف بدون پشتوانه خود بیشتر به عنوان یک شگفتی معماری بنایی شناخته می شود.

حرم امام رضا

حرم امام رضا (ع) بزرگ ترین مسجد جهان از نظر مساحت می باشد. در داخل مجموعه مقبره امام رضا، مسجد گوهرشاد، موزه، کتابخانه، چهار حوزه علمیه و گورستان واقع شده است که جذابیت معنوی فراوانی دارد. این مجموعه همچنین یکی از مهم ترین نقاط گردشگری ایران است و به عنوان قلب ایران شیعه برچسب گذاری شده است. خود حرم مساحتی را در بر می گیرد که بیش از 600000 نمازگزار را در خود جای می دهد.

مسجد امام علی

مسجد امام علی در نجف عراق واقع شده است و سالانه میلیون ها زائر را به خود جذب می کند. این معماری تاریخی که در سال 997 قبل از میلاد تکمیل شده است، محل دفن دومین شخصیت مهم مسلمانان شیعه می باشد. این ساختمان همچنین به دلیل گنبد بزرگ خود که 42 متر ارتفاع دارد و از 7777 تخته آجری با رنگ طلا پوشانده شده است، مشهور است. کناره ها و دیوارهای پشتی نیز با موزاییک های فیروزه ای پوشانده شده و ظاهر زیبایی به مسجد بخشیده اند.

بزرگترین مساجد جهان 546584698468954187474187

مسجد النبوی

مسجد النبوی که ابتدا توسط پیامبر اسلام تاسیس و ساخته شد، یکی دیگر از بزرگ ترین مساجد جهان است که شهرت فراوانی در میان مسلمانان دارد. این مسجد بزرگ که در شهر مدینه واقع شده است، دومین مکان مقدس در اسلام است و به صورت شبانه روزی باز می باشد.
موقعیت مسجد درست در قلب شهر است و هتل ها و بازار های قدیمی زیادی در اطراف آن قرار دارند. این مکان مقدس همچنین یک زیارتگاه بزرگ برای مسلمانان در سراسر جهان می باشد. بسیاری از زائرانی که مراسم حج را انجام می دهند، بازدید از این مسجد را نیز در برنامه خود قرار می دهند.

مسجد بزرگ مکه

مسجد بزرگ مکه که به مسجد حرام نیز معروف است یکی از بزرگ ترین مساجد جهان و مقدس ترین مکان برای همه مسلمانان در سراسر جهان محسوب می شود. این مسجد به گونه ای ساخته شده که اطراف کعبه را احاطه کرده و در شهر مکه، عربستان واقع شده است. مکان مقدس نام برده همچنین محل بسیاری از مکان های مهم دیگر مانند سنگ سیاه، چاه زمزم، مکام ابراهیم و تپه های صفا و مروه می باشد.
این مسجد بزرگ ترین مسجد جهان است که می تواند تا 1.5 میلیون نمازگزار را در خود جای دهد و مساحت آن 365000 متر مربع می باشد. همچنین این ساختمان دارای شش مناره است که همگی در ارتفاع 89 متری ایستاده اند.
مسجد بزرگ مکه نیز مانند تمامی سازه های قدیمی در طول این سال ها بازسازی ها و گسترش های متعدد زیادی را پشت سر گذاشته است. این سازه در طول عمر خود از کنترل خلفای مختلف، سلاطین و پادشاهان زیادی عبور کرده و در حال حاضر تحت کنترل پادشاه عربستان سعودی می باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

ارسال دیدگاه