۱۰ بنای شگفت انگیز جهان باستان که لازم است آن ها را بشناسید.

15 شهریور 1400
0 دیدگاه
سازه های جهان باستان 874878748487487487

جهان باستان دنیایی است مملو از شگفتی های بیشمار از فلسفه و سیاست گرفته تا فناوری و معماری. تاثیرات گسترده یونان باستان و روم باستان بر جهانیان یکی از واقعیت های انکار نشدنی بشر می باشد. تاثیرگذار ترین ردپایی که جهان باستان بر زندگی بشر گذاشته است، پدید آمدن همین مقیاس های بزرگ است. در این مقاله به معرفی چند سازه مطرح که جز شگفت انگیز ترین سازه های جهان باستان هستند، خواهیم پرداخت. تعداد این سازه ها بسیار زیاد می باشد و ما نمی توانیم همه آن ها را در یک مقاله معرفی کنیم، بنابراین به ناچار تنها چند مورد از این سازه ها را معرفی خواهیم کرد.

معبد پوزیدون، سونیون، یونان

معبد پوزئیدون یکی از قدیمی ترین معابدی است که در ۴۴۴ سال قبل از میلاد ساخته شده است و بر فراز خلیج سونیون بر روی صخره ای در زیر آفتاب تند یونان قرار دارد.
معبد پوزیدون برای اولین بار در ادیسه به عنوان مکانی که منلائوس فرونتیس را دفن می کند، ذکر شد و به عنوان یک مکان مقدس شناخته شد.
ساخت و ساز در این مکان در قرن ششم آغاز شد اما طول تاریخ چندین بار تخریب و بازسازی شد. معبدی که امروزه بر فراز ویرانه هایی از بناهای اولیه ساخته شده است، روایتی فیزیکی در مورد تاریخچه ریشه دار و اهمیت این مکان ایجاد می کند.
معبد پوزیدون به سبک دوریک ساخته شده است و دارای ۳۴ ستون (از این تعداد ۱۶ ستون هنوز ایستاده است) و یک تریبون بلند سنتی است.

سازه های جهان باستان 874878748487487487

دلفی، کوه پارناسوس، یونان

هنگامی که صحبت از شگفتی های جهان باستان و سازه های ساخته شده در این عصر می شود، نام این سازه به چشم می خورد.
دلفی یکی مشهور ترین معجزه های معماری است که برخی از فعالیت های فرقه ای یونان باستان را در خود جای داده است.
محراب دلفی شامل گنجینه ها، معابد، ورزشگاه، تئاتر، مجسمه ها و کتیبه ها است.
معبد آپولو که حرم در اطراف آن قرار دارد، در مرکز و نقطه کانونی این سازه قرار دارد. این سازه نه تنها شگفتی های معماری باستان، بلکه شگفتی های دین یونان باستان را نیز به نمایش می گذارد.  زیبایی های گسترده این سازه باعث شده تا هر ساله میلیون ها بازدیدکننده از سراسر جهان داوطلب بازدید از این سازه باشند.

فایستوس کرت مینو

فایستوس کرت مینو یکی دیگر از معروف ترین سازه های جهان باستان است. این سازه پر از رمز و راز های پیچیده ای است که محققان در جهت کشف آن ها تلاش هایی گسترده در پیش می گیرند.
فیستوس در جنوب کرت واقع شده و از دوره نوسنگی تا تخریب جزیره قرن پانزدهم قبل از میلاد مسکون بوده است.
این سازه از سال ۱۹۰۰ میلادی تحت کاوش مداوم بوده است، در پی این کاوش ها راز های باور نکردنی فراوانی گره گشایی شده است. طراحی و معماری خاص این سازه یکی دیگر از عواملی است که محبوبیت این مکان را گسترش داده است.

سازه های جهان باستان 967489679684596898978

معبد آپولو

معبد آپولو یکی از معروف ترین و زیبا ترین سازه های جهان باستان است که به دست یونانیان ساخته شده است. این سازه در تراس بلندی در کوه Kotilion در منطقه آرکادیا واقع شده است که نیاز به پیمودن مسیری طولانی دارد.
این معبد در اواسط قرن پنجم قبل از میلاد توسط آپولو اپیکوریوس ساخته شد. دور بودن معبد و سختی زیاد ساختن یک معبد عظیم در چنین مکانی نشان دهنده اهمیت این فرقه برای یونانیان باستان است. خود معبد دارای قدیمی ترین پایتخت قرنتی است که تا به امروز پیدا شده است. این سازه ساخته شده به سبک معماری دوریک با اینکه در حال بازسازی است اما هنوز برای بازدیدکنندگان قابل دسترسی است.

کاخ دیوکلیتان، اسپلیت، کرواسی

یکی دیگر از مکان های تاریخی که از عصر تریوم ویر به جا مانده است، کاخ دیوکلیتان در اسپلیت است. این بنا در اواخر قرن سوم و اوایل قرن چهارم میلادی ساخته شده و به عنوان محل بازنشستگی دیوکلتیان از سال ۳۰۵ تا ۳۱۶ میلادی پس از دست کشیدن از نقش آگوستوس (یکی از رهبران سه گانه) عمل کرد. مقیاس بسیار زیاد و سطح حفاظتی چشمگیر آن را به یکی از بهترین نمونه های باقی مانده از مجموعه های کاخ رومی تبدیل می کند.

سازه های جهان باستان 974897494897897489

کتابخانه سلسوس، افسوس، ترکیه

کتابخانه سلسوس که در افسوس ترکیه واقع شده است یکی دیگر از سازه های جهان باستان است که در سال ۱۱۷ بعد از میلاد به عنوان مقبره ای برای گایوس ژولیوس سلسوس پول مانوس، فرماندار  آسیا ساخته شد. این ساختمان دارای نمایی دو طبقه و ستون های قرنتی می باشد که توجه هر بینایی را به خود جلب می کند.
این کتابخانه توانایی نگهداری بیش از ۱۲۰۰۰ طومار را داشته و پس از الکساندرا و پرگاموم سومین کتابخانه ثروتمند جهان بود.

 

معبد بعلبک، لبنان

معبد بعلبک یکی از عجیب ترین سازه های جهان باستان است که روایت تاریخ مذهبی در جهان باستان را در خود نگه داشته است. این ساختمان که  در لبنان امروزی واقع شده است، به ترتیب به خدای آسمانی فنیقی و ملکه آسمان، بعل و آستارته برمی گردد.
هنگامی که کنستانتین بزرگ مسیحیت را مشروعیت بخشید، معبد توانست با تبدیل شدن به مقصد زیارت مسیحیان از تخریب در امان بماند.  این مکان پس از سال ۶۳۷ میلادی به مکانی برای عبادت مسلمانان تبدیل شد.
از نظر معماری نیز این سازه یک شاهکار قدیمی محسوب می شود. جالب است بدانید در ساخت معبد اصلی فنیقی، بلوک های سنگی با وزن بیش از ۱۰۰ تن و دیوارهای حایل یکپارچه به وزن ۳۰۰ تن در فرایند ساختمان استفاده شد و باعث شد باستان شناسان در مورد فناوری مورد استفاده برای جابجایی سنگ ها سر خود را خراش دهند.

معبد 48694894789646948
میسن

یکی دیگر از سازه های جهان باستان که خلاقیت و معماری خاص گذشتگان را به رخ می کشد، میسن می باشد. Mycenae که در ضلع شرقی پلوپونز قرار دارد، نام خود را بر اساس تمدن کاملی گذاشت که پس از سقوط مینوها بر یونان حکومت می کرد. برخی از برجسته ترین آثار تاریخی در محل دروازه شیر قرار دارد که مثلث تسکین دهنده، شاهکاری در معماری باستانی ، خزانه داری آترئوس و به اصطلاح دربار مرکزی را نشان می دهد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

ارسال دیدگاه