باور نکردنی ترین ساختار های معماری دوره رنسانس کدامند ؟

21 مرداد 1400
0 دیدگاه
معماری رنسانس 6987968799956889

در آغاز قرن چهاردهم ، اروپا شاهد یک حرکت فرهنگی و سیاسی جدید در قالب رنسانس بود که بر تفکر روشنفکری در دوران اولیه مدرن عمیقاً تأثیر گذاشت. این تفکر جدید در هنر ، معماری ، سیاست، علم و ادبیات نمایان شد . معماری رنسانس ، معماری دوره بین اوایل قرن 14 تا 17 میلادی در مناطق مختلف اروپا است که تجدید حیات و توسعه عمدی عناصر خاصی از فرهنگ یونان و روم باستان را نشان می دهد . این سبک معماری ابتدا در فلورانس ایتالیا توسعه یافت و سپس به سرعت در سایر شهرهای ایتالیا پراکنده شد و در سایر کشور های مختلف اروپایی گسترش پیدا کرد .

تأکید معماری رنسانس بر تقارن ، تناسب ، هندسه و نظم بود . سه معمار اصلی رنسانس فیلیپو برونلسکی ، لئون باتیستا آلبرتی و آندره آ پالادیو بودند که توانستند با تلاش و همت بسیار آثار معماری بسیاری را خلق کرده و برای آیندگان به ارث گذارند . در ادامه به معرفی برخی از مهم ترین آثار به جای مانده از این معماری خواهیم پرداخت .

ساگرستیا وکیا. فلورانس ، ایتالیا

این سازه معروف و زیبا یک ساختمان قدیمی مسیحی است که در فلورانس ایتالیا واقع شده است. این ساختمان به عنوان یکی از مهم ترین آثار دوران رنسانس اولیه ایتالیا به شمار می رود و هر ساله گردشگران بسیاری را به خود اختصاص می دهد . طراحی آن توسط فیلیپو برونلسکی انجام شده است . برونلسکی یکی از مشهور ترین معماران در دوره رنسانس بوده است که به ساخت آثار مشهوری پرداخته است .

فضای داخلی این بنا با یک سیستم موزون از طاق ها و ستون ها برای وحدت هندسی فضا تقسیم شده و پیلاستر ها صرفاً برای اهداف بصری به کار گرفته شده اند . در ساخت این ساختمان از یک ستون که تنها هدف آن تقسیم فضا به دو ناحیه افقی مساوی است ، استفاده شده است  .

معماری رنسانس 9689686986565469687

بیمارستان بی گناهان _ ایتالیا

بیمارستان بی گناهان یک ساختمان تاریخی در فلورانس ایتالیا است که بر اساس معماری رنسانس ساخته شده است . طراحی این سازه توسط فیلیپو برونلسکی انجام شده و موجب خلق یک آثار هنری خارق العاده گردیده است . این ساختمان به عنوان یکی از قدیمی ترین و بهترین ساختمان های معماری در نظر گرفته شده است که در ابتدا یتیم خانه کودکان بوده است . ساختمان نشان دهنده یک تناسب که یکی از اصلی ترین ویژگی های این سبک معماری است ، می باشد . نما از نه طاق نیم دایره ای تشکیل شده است که از ستون های مرتب کامپوزیت سرچشمه می گیرند . بالای هر طاق یک پنجره خیمه وجود دارد . پنجره خیمه ای ، پنجره ای مستطیل شکل است که در بالای آن یک پنجره مثلثی شکل قرار دارد . در حلقه های طاق ها  نقش برجسته نوزادان وجود دیده می شود .

 

 

خانه ملکه. گرینویچ ، لندن

رنسانس تقریباً در پایان قرن پانزدهم به انگلستان رسید . بر خلاف ایتالیا ، سبک و ایده های رنسانس به سرعت در انگلستان نفوذ کرد و گسترش یافت . خانه ملکه یکی از محل های اقامت سلطنتی می باشد که در سال 1616 تا 1619 میلادی ساخته شده است و یکی از مهم ترین ساختمان های تاریخ معماری بریتانیا محسوب می شود .
این خانه ساخته شده بر اساس معماری رنسانس هر ساله گردشگران بسیاری را به خود اختصاص می دهد .

 

معماری رنسانس 8968968968968969696

 

پالازو دل تی. مانتوآ ، ایتالیا

در سال 1524 فدریکو دوم گونزاگا ، دوک مانتو ، معمار جولیو رومانو را مامور طراحی یک کاخ تفریحی کرد . با تلاش و همت گسترده سازندگان ، کاخ در سال 1534 تکمیل شد و به یکی از شاهکار های معماری رنسانس تبدیل گشت . نقاشان ماهر و چیره دستی استخدام شدند تا با کار کردن بر روی نقاشی های دیواری این سازه ، آثاری فوق العاده خلق نمایند .

 پالازو مدیچی ریکاردی . فلورانس ایتالیا

این سازه مستحکم در طول قرن پانزدهم در شهر فلورانس توسط معمار و مجسمه ساز معروف میکلوزو دی بارتولومئو میکلوزو ساخته شد .

این بنا در میانه قرن پانزدهم توسط میکلوزو به سفارش مدیچی ساخته شد و به شاهکار معماری مدنی رنسانس تبدیل شد . توده مستحکم عمارت ، حداقل برای یک قرن نماد اولویت سیاسی و فرهنگی مدیچی در فلورانس بود .

 کلیسای جامع فرشته . کرملین مسکو ، روسیه .

کلیسای جامع فرشته یکی از سازه هایی است که به عنوان شاهکار معماری رنسانس در نظر گرفته می شود .  این کلیسای ارتدکس روسی در میدان کلیسای جامع کرملین مسکو در روسیه بین کاخ بزرگ کرملین و برج ناقوس ایوان بزرگ واقع شده است.
بنای کنونی در سال 1508 میلادی ساخته شد و جایگزین کلیسای سنگی ساخته شده در سال 1333 میلادی شد . این سازه در ابتدا بسیاری از عناصر دوران رنسانس ایتالیا را در خود داشت اما بسیاری از این جزئیات در طول مرمت های مختلف و کارهای بازسازی از بین رفت .

نمای بیرونی ساختمان با طاقچه های نیم دایره ، تزئینات صدفی شکل و دروازه هایی با قاب های قوسی شکل مشخص شده است که با تزئینات گلدار روکش شده و تزئین شده اند که نشان دهنده تأثیر دوران رنسانس ایتالیا است . با این حال ، فضای داخلی کلیسا هایی معمولی به سبک روسی را نشان می دهد .

معماری رنسانس 6986868496896849687474

 کلیسای سنت آندریا. مانتو ، لومباردی ، ایتالیا.

این کلیسای شهرت یافته به عنوان یکی از آثار مهم معماری رنسانس در شمال ایتالیا شناخته می شود و هر ساله مقصد بسیاری از گردشگران در سراسر جهان قرار می گیرد . کلیسای سان آندریا یک کلیسای جامع کاتولیک رومی در مانتوآ ایتالیا است که توسط لئون باتیستا آلبرتی طراحی شده است .

جالب است بدانید که ساخت این سازه در سال  1472 میلادی آغاز شد  اما 328 سال بعد در 1790 به پایان رسید .

 کلیسای جامع سنت جیمز ، سیبنیک

کلیسای جامع سنت جیمز در سیبنیک ، کرواسی ، یک کلیسای سه گوشه است که دارای گنبدی در شهر شیبنیک ، کرواسی است . کلیسای جامع مهمترین بنای معماری دوران رنسانس در این کشور است که از سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است . این سازه بسیار زیاد توانسته است ، مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی قرار گیرد .

معماری رنسانس 69684645648684775785788

تالار شهر آگسبورگ. آگسبورگ ، بایرن ، آلمان .

شهرداری آگسبورگ به عنوان مرکز اداری آگسبورگ  آلمان خدمت می کند . این ساختمان به عنوان یکی از مهم ترین ساختمان های سکولار به سبک رنسانس در آلپ شمالی ساخته شده است . این ساختمان که توسط الیاس هول طراحی شده است ، از اهمیت تاریخی و فرهنگی زیادی برای مردم آلمان برخوردار است و به عنوان یکی از شاهکار های معماری رنسانس در نظر گرفته می شود . این سازه یکی از جذاب ترین و مهم ترین آثار فرهنگی دوران رنسانس اواخر آلمان است .

کلیسای جامع سنت پل. لندن

کلیسای جامع سنت پل یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین مکان های دیدنی لندن است . این ساختمان با ارتفاع عظیم 365 پا (111 متر) ، بلندترین ساختمان لندن از 1710 تا 1967 بوده است . گنبد آن در میان بلندترین ساختمان های جهان قرار دارد . کلیسای کنونی ، متعلق به اواخر قرن 17 است و توسط سر کریستوفر رن طراحی شده است . سر کریستوفر رن یکی از معماران معتبر انگلیسی بوده که آثار وی به شدت تحت تأثیر معماری باروک قرار گرفته است .  کلیسای جامع به سبک باروک محدود یا بداهه ساخته شده است که نشان دهنده منطقی بودن کلیساهای قرون وسطایی انگلیسی است که از پالادیو ، سبک باروک روم قرن 17 می باشد . این شاهکار معماری رنسانس باعث جذب گردشگران بسیاری شده است .

‫0/5 ‫(0 نظر)

ارسال دیدگاه