حقایقی شگفت انگیز در مورد کاخ ورسای

30 تیر 1400
0 دیدگاه
کاخ ورسای 8748484695486594185158741

کاخ ورسای در مکانی بسیار زیبا و جذاب به گونه ای بنا شده که هنر و طبیعت را کاملاً در هم آمیخته است . پادشاه لوئی چهاردهم خالق این کاخ بی نظیر بوده و این کاخ به دستور این فرد بنا گشته است . این کاخ خیره کننده که دور از شهر پاریس واقع شده است ، به گونه ای ساخته شده است که انگار می خواهد از سلطنت در برابر لرزش ها و توطئه های پایتخت محافظت کند ، در واقع این سازه نمادی از قدرت می باشد .

در رابطه با لویی چهاردهم باید بیان شود که این فرد بسیار دانا و میهن دوست بود و برای دستیابی به قدرتی بیشتر مهمترین چهره های پادشاهی را در اطراف خود جمع نمود به گونه ای که شاهزادگان ، درباریان و وزرا در ورسای با او زندگی می کردند .

این کاخ به شیوه ای بسیار خلاقانه طراحی و ساخته شده است . تمام جزئیات ریز به کار رفته در ساخت این سازه با دقت اندیشیده و ایجاد شده اند تا کاخ بتواند به شکوه و جلوه امروز خود برسد . نظم ، تعادل و تقارن بهترین کلمات برای توصیف این مکان هستند.

کاخ ورسای 487487487418741874187487487

ورسای کجاست ؟

 

کاخ ورسای که محل زندگی پادشاهان فرانسه در بین سال های 1662 تا 1789 میلادی بوده است ، یکی از مهمترین بنا های تاریخی تاریخ فرانسه می باشد . این بنا همچنین به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می شود و سالانه بازدید کنندگان بسیاری را به خود اختصاص می دهد .

این ساختمان در ابتدا به عنوان یک مکان شکار  ​​شروع به فعالیت نمود تا اینکه لوئی چهاردهم به عنوان پادشاه معرفی و تصمیم گرفت ورسای را به مکانی برای ساخت یک کاخ تبدیل نماید .

ساخت کاخ نمایانگر ثروت و قدرت فراوان وی بود . ورسای تا زمان انقلاب فرانسه (1789 – 1799) به فعالیت خود ادامه داد . این سازه نه تنها به خاطر مکان استراتژیک خود مشهور بود بلکه به عنوان نمادی از نظام مطلق سلطنت نیز شناخته می شد. در سال 1837 ، پس از انقلاب فرانسه ، ورسای به موزه تبدیل شد .

در سال 1919 میلادی ، یک نقطه عطف مهم تاریخی نیز در کاخ ورسای اتفاق افتاد . این نقطه عطف پیمان ورسای بوده است که به دنبال آن جنگ جهانی اول پایان یافته است .

 

پادشاه ابتدا در لوور زندگی می کرده است .

 

پادشاه سازنده این سازه یعنی لوئیس چهاردهم قبلاً در لوور زندگی می کرد . لووور در مرکز شهر پاریس قرار گرفته است بنابراین پادشاه نتوانسته  است کاخ خود را گسترش دهد زیرا اطراف این کاخ ساختمان های عظیمی قرار داشتند .

بنابراین پادشاه که به دنبال نمایش قدرت و اقتدار خود به همگان بود ، در سال 1678  لوور را به مقصد ورسای ترک کرد .
در این زمانی بود که ساخت یکی از بزرگ ترین شاهکار های معماری اروپا  آغاز شد .

کاخ ورسای 98489748741874187418741

قصر ورسای در ابتدا یک خانه شکار بوده است .

 

در ابتدای این مقاله نیز به این موضوع اشاره شد که این سازه بی نظیر در ابتدا یک خانه شکار ساده بوده است . فرایند ساخت این خانه شکار در ابتدا توسط لوئیس سیزدهم یا همان پادشاه خورشید در ورسای آغاز شد . او در سال 1623 این سازه را خریداری و به مرکزی برای شکار تبدیل نمود . این مرکز تا چهل سال به عنوان شکارگاه خدمت رسانی کردی تا اینکه بالاخره پس از چهل سال به دستور پادشاه بعدی یعنی لوئیس چهاردهم این محل بازسازی گشت .

 

ورسای یکی از معدود قلعه های فرانسه بود که در نزدیکی رودخانه واقع نشده بود .

 

در نزدیکی کاخ ورسای رودخانه ای وجود نداشت و این موضوع برای پادشاه کمی نگران کننده بود .
برای پادشاهی که می خواست صدها چشمه برپا کند ، این مسئله بزرگی بود که باید حل می شد . برای تحقق رویای او ، حوضچه های مصنوعی ایجاد و برای تأمین آب کاخ قنات های هوایی و زیرزمینی احداث کردند . تمام آب های اطراف به این مکان  هدایت شدند اما همه این آب ها نیز کافی نبودند .

برای تفرجگاه پادشاه و شاهزادگان در باغ ها ، آن ها فقط چشمه ها را با حضور پادشاه در طول پیاده روی خود فعال می کردند . پادشاه هرچه قدم می زد چشمه های پیش رو فعال تر و چشمه های قبلی  غیر فعال می شدند .

با اینکه تصور می شد همه چیز مطابق خواسته پادشاهان صورت گرفته است اما هنوز هم برای عملکرد درست چشمه ها به آب بیشتری نیاز بود .

آن ها باید آب رودخانه سن را پمپاژ می کردند . این بهره برداری برای آن زمان بسیار سخت بود .

برای انجام صحیح این روش ها آن ها باید تکنیک های جدید و روش های هیدرولیکی جدیدی را اختراع می کردند تا بتوانند به خواسته خود دست یابند .

 

کاخ ورسای 4664646869486987

مکان این کاخ اصلا مکان مناسبی برای ساخت و ساز نبود.

 

سه زمینی که شاه می خواست کاخ چشمگیر خود را در آن بنا کند برای ساخت مناسب نبود و برای وقوع این پروژه ، نیاز به تغییر ساختار کل منطقه وجود داشت . کارهای زمینی و مسطح سازی برای شروع ساخت ضروری بود . لژ شکار لوئیس سیزدهم در یک فلات باریک و باتلاق های زیادی در اطراف آن واقع شده بود که اصلا برای ساخت یک کاخ بی نظیر مکان مناسبی محسوب نمی شد . بنابراین کارگران مجبور بودند اطراف فلات را با خاک و سنگ پر کنند و همچنین باید باتلاق ها خشک می شد . بلاخره با تلاش و پشتکار بسیار سازندگان موفق شدند تا مکان را برای ساخت کاخ ورسای مناسب سازند .

 

در تزئین این کاخ وسایل گران بهای زیادی به کار رفته است .

 

از نظر پادشاه ، کاخ ورسای بازتاب قدرت و تصویر سلطنت بود ، بنابراین بسیار مهم بود که همه چیز متعالی و خیره کننده به نظر برسد.
پادشاه می خواست با آینه مرمر های گرانبها و برنز های طلاکاری شده ای که به صورت بسیار خلاقانه تزئین شده بودند توجه هر بیننده ای را به خود جلب نماید .
در طاق ، می توان نقاشی هایی را مشاهده کرد که نشان دهنده بهره های دوران سلطنت بوده است . در آن زمان آینه ها بسیار گران بودند ، اما Galerie des Glaces حاوی 357 آینه است که ثروت پادشاه را به همه نشان داد .

 

بازدید از کاخ برای عموم مردم امکان پذیر بود .

 

بازدید از کاخ فقط برای پادشاه و دربار او محدود نبود ، همه می توانستند آزادانه از کاخ دیدن کنند و در باغ های آن قدم بزنند . اما برای بازدید از کاخ ورسای یک شرط وجود داشت . فرد بازدید کننده موظف بود که لباس خوبی بپوشد .

اگر فرد بازدید کننده لباس مناسبی نداشت ‌، می توانست در ورودی کاخ لباسی زیبا اجاره نموده و سپس مجاز شود که به این سازه ورود یابد .

 

کاخ ورسای 68968684686998698

 

ساخت و ساز این کاخ بسیار سخت و زمان بر بود .

 

ساخت کاخ ورسای یک چالش واقعی برای آن زمان محسوب می شد زیرا این پروژه یکی از ابتکاری ترین و معاصرترین پروژه های طول تاریخ بوده است .

برای پروژه ای به این عظمت کارگران باید ابزار های فنی و علمی را تطبیق می دادند .آن ها باید راه حل هایی برای همه موانعی که ساخت و ساز با آن روبرو بود پیدا می کردند و ساخت این سازه را با بهترین روش ممکن به اتمام می رساندند .

به طور کلی هنگامی که ساخت و ساز جدیدی انجام می شد، مردم از مواد موجود در محل استفاده می کردند. اما ، برای ساخت این کاخ مواد باید از مناطق مختلف فرانسه تهیه می شد .

پادشاه بهترین افراد را برای طراحی کاخ استخدام کرده بود.

در فرایند ساخت کاخ ورسای همه کار ها به بهترین نحوه ممکن انجام می گرفت . پادشاه برای طراحی کاخ ، بهترین معماران آن زمان را به کار گرفته بود .

آندره لو ناتر برای باغ ها ، لوئی لو واو برای معماری و چارلز لو برون برای تزئینات این سازه مشغول به کار گشتند .

این مردان کار خود را به نحو شگفت انگیزی انجام دادند . آن ها تمام خواسته های شاه را برآورده كردند و تمام آرزوهای او را با كمك كارگران تحقق بخشیدند .

 

در فرایند ساخت کاخ ورسای مصالح زیادی به کار رفته است .

 

برای ساخت کاخ ورسای ، مصالح زیادی لازم بود که از تمامی نقاط کشور فرانسه به این مکان می آمدند.

برای نشان دادن عظمت فرانسه ، کارگران مجبور بودند شبانه روز کار کنند . حدود پنجاه سنگ مرمر مختلف به ورسای ارسال شد . تخته سنگی که برای سقف استفاده شده از Angers ، سنگ های سفید از L’Oise و سنگ مرمر از Campan در پیرنه ساخته شده است . این سنگ ها باید از طریق دریا به ورسای می آمدند و به رودخانه سن می رسیدند ، زیرا مسیرهای آن زمان کیفیت پایینی داشتند . شش ماه طول کشید تا سنگ مرمر های لازمه به ورسای برسند .

‫0/5 ‫(0 نظر)

ارسال دیدگاه